Portfolio

14 PACA BUDOWLANA

producent: Kubala

 

Celem było zaprojektowanie pacy budowlanej której rękojeść będzie posiadała ergonomiczny kształt, który umożliwi pracę narzędziem w różnych pozycjach.

Paca 02600 firmy Kubala umożliwia pracę narzędziem w wielu płaszczyznach oraz przy maksymalnych zasięgach. Zaprojektowano optymalną odległość między uchwytem a stopą co ma duże znaczenie dla ergonomii pracy nadgarstka. Gładkie przejście między rękojeścią i trzonem oraz obłe wyprofilowanie podłużnej części trzonu zapewnia komfort pracy. Pacą można pracować także bez rękawic.

Wyzwaniem projektowym było dopasowanie narzędzia do dłoni pracowników budowlanych. Dłonie te są duże co w znaczący sposób wpływa na kształt rękojeści. Proces projektowy polegał na wyrzeźbieniu z gliny opływowego kształtu narzędzia, wykonaniu trzech modeli w technologii rapid prototyping; wybór i kolejno dodruk trzech zbliżonych kształtem pac, które były testowane przez budowlańców. Jednomyślnie wybrali oni jeden model uchwytu, który w testach uznali za wygodny.

Rękojeść pacy 02600 jest trójkomponentowa tzn. była produkowana w technologii wtrysku dwukomponentowego z ABS i PS oraz zaślepiona korkiem wykonanym z PS. Rękojeść osadzona jest na trzonie z tarnamidu, a ta mocowana jest na gwintach do wymiennego stopy (tzw. „blatu”) wykonanej ze stali nierdzewnej. Stalowa kwasoodpornej o drugości 0,7 mm część występuje w wersji gładkiej, zębatej oraz zaokrąglonej.